SANGAILINO LETO
Senzualna i poetska priča o turbulentnim adolescentskim emocijama dve tinejdžerke. Sedamnaestogodišnja Sangail opsednuta je avio akrobacijama. Plaši se visine i nikad se nije usudila da uđe u kokpit aviona. Na letnjem avio mitingu u blizini njene kuće, sreće Auste, konobaricu iz lokalne kantine, koja za razliku od nje živi život punim plućima, ispunjena kreativnošću i odvažnošću. Njihov prvi susret izaziva varnicu koja tokom leta koje provode zajedno, prerasta u zanos koji ih kompletno obuzima. Sangail otkriva Auste svoje najintimnije tajne, i u toj tinejdžerskoj romansi pronalazi jedinu osobu koja je istinski podržava i razume njenu ljubav prema letenju.
Geoblocking: Naši filmovi dostupni su na području Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije. To znači da možete da ih gledate samo na području ovih zemalja.
Originalni naziv: The Summer of Sangaile
Jezik: litvanski
Zemlja: Litvanija, Francuska
Režija: Alante Kavaite
O rediteljki:
Alante Kavaite je litvanska rediteljka koja živi u Parizu. Prvi film Naprsline iz 2006. definiše njen tematski fokus na jake ženske likove. Njen drugi dugometražni igrani film, Leto sa Sangailom premijerno je prikazan na filmskom festivalu Sandens u Sjedinjenim državama, a film je produciran od strane francuske filmske kuće Les Films Dantoan, uz partnere iz litvanskog Fralita filma i holandske produkcijske kuće Viking Film.
Nagrade i festivali:
Nagrada za najbolju režiju – Međunarodni filmski festival Sandens, 2015
Međunarodni filmski festival u Karlovim Varima, 2015
Međunarodni filmski festival u Edinburgu, 2015
Reč kritike
Opijajući portret tinejdžerske ljubavi.
Variety
Izdvajamo
SINOPSIS
Veća od života, divlja, zastrašujuća, muškobanjasta, a opet izrazito suptilna – Grejs Džons igra sa lakoćom razne uloge. U filmu je ipak otkrivamo i kao ljubavnicu, ćerku, majku, sestru, pa čak i baku. Onako kako se otkriva našem pogledu i dozvoljava nam da razumemo šta to čini njenu personu. Scena je mesto na kome se otelovljava njena ekstremnost i oslobađa njena mašta. Film prikazuje i njeno jedinstveno izvođenje hitova kao što su Slave to The Rhythm, Williams blood, Pull Up To The Bumper, I’ve seen that face before, kaver Love is the drug.
U jamajkanskom žargonu bloodlight je crveno svetlo uključeno dok umetnik snima, a bami je hleb, osnovna supstanca svakodnevnice. Film prepliće slojeve njenog privatnog i javnog života, bez napora, baš kao što se ona kreće kroz različite uloge: ona je boem, umetnički i zabavljački hedonist, topla i zabavna, ali isto tako i žestoka i istrajna poslovna žena.
SINOPSIS
Hala je tajna eko gerilska aktivistkinja koja se bori protiv korporacija za proizvodnju energije koje osvajaju Island. U znak protesta, iskrada se van grada i sabotira električne vodove – stubove koje mrzi iz dna duše jer uništavaju lepotu islandskih visija. Cirkularom seče nosače stubova, a lukom i strelom ispaljuje kablove koji dovode do kratkog spoja na vodovima. Niko ne sumnja da to radi upravo plašljiva Hala, a policija počinje da prati turistu sumnjivog izgleda verujući da je to njegovo delo. Međutim, sve se menja kada Hala jedan dan kod kuće zatiče pismo od vlasti u kome joj se konačno odobrava usvajanje siročeta iz Ukrajine na koje je čekala godinama. Da li će njen materinski instinkt stati na put njenoj borbi?
Vlasta je pedesetpetogodišnja vesela domaćica i kućna negovateljica u stalnom pokretu. Putuje Češkom i posećuje svoje ekscentrične pacijente. Posvećena je majka i supruga i uvek potrebe drugih stavlja ispred svojih. Njen tradicionalni i konzervativni suprug provodi vreme zadovoljavajući sopstvene potrebe ne hajući mnogo za Vlastine emocije. Ali kada Vlasti dijagnostifikuju kancer njena porodica i pacijenti, pa čak i ona sama shvataju da je pomoć potrebna i njoj. Reditelj filma, Slavek Horak inspiraciju za film dobio je iz priča svoje majke koje je takođe bila negovateljica. Radnju svog debitantskog filma smestio je u svoj rodni grad Zlin, a čak je i deo filma snimljen u roditeljskoj kući i dvorištu. Rezultat toga je intimna i prirodna atmosfera zapanjujuće autentičnosti. Film tipičan za ono što se kod nas smatra „češkom školom“, tako sličan našem mentalitetu.